Taniec na wózku inwalidzkim - co powinieneś wiedzieć

Sport ten jest uwielbiany przez wielu, umożliwia on wyrażanie emocji i artystycznego kunsztu zawodników. Taniec na wózku inwalidzkim (para dance sport) to barwne wydarzenie okraszone pięknymi strojami, niesamowitymi umiejętnościami tancerzy a w przypadku turniejów oczywiście świetną zabawą zarówno uczestników, jak i widowni. W naszym wpisie przybliżmy Ci tę dyscyplinę sportową.

Taniec na wózku inwalidzkim – jak to się zaczęło?

W naszym kraju sport ten "pojawił się" w 1994 roku. Dwa lata później, założono pierwszy nieformalny klub w Warszawie, który działa po dziś dzień i zrzesza miłośników tej dyscypliny. Obecnie istnieje znacznie więcej zespołów, do których można dołączyć i szlifować swoje umiejętności tańca na wózku inwalidzkim.

Rywalizacja w konkursach i turniejach odbywa się w około 50 krajach. Co dwa lata (od 1998 roku) organizowane są oficjalne mistrzostwa świata. Dyscyplina ta zyskuje na popularności, zrzeszając zarówno zawodników, jak i fanów.

Taniec na wózku inwalidzkim – style i konkurencje

Sport ten można uprawiać zarówno indywidualnie, jak i parach. Zawody i konkursy rozgrywane są w trzech konkurencjach:

  • Combi – tancerzami są: jedna osoba niepełnosprawna i jest sprawna.
  • Duo – tancerzami są dwie osoby niepełnosprawne.
  • Soliści – dotyczy osób indywidualnie tańczących na wózku inwalidzkim.

Ponadto zawody mogą być rozgrywane w różnych stylach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś perfekcyjnie dopasowanego do swojego gustu – tango, walc wiedeński, rumba i wiele innych.

Taniec na wózku inwalidzkim to świetny sport pełen ciekawych wyzwań i oczywiście zachwycający strojów, których nie brakuje podczas licznych zawodów oraz konkursów, w których udział biorą tancerze.

Taniec na wózku inwalidzkim – wspaniała pasja

Dyscyplinę tę można uprawiać zarówno profesjonalnie, jak i hobbistycznie. Młodzi, ambitni tancerze mogą zapisać się na lekcje do klubów znajdujących się m.in. w Warszawie czy też Poznaniu i tam pod okiem doświadczonych trenerów szlifować umiejętności, bawić się oraz cieszyć tańcem w rytm ulubionej muzyki, udowadniając sobie i innym, że niepełnosprawność nie jest żadnym ograniczeniem.

Utwórz konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło