Taniec na wózku inwalidzkim - co powinieneś wiedzieć

Sport ten jest uwielbiany przez wielu, umożliwia on wyrażanie emocji i artystycznego kunsztu zawodników. Taniec na wózku inwalidzkim (para dance sport) to barwne wydarzenie okraszone pięknymi strojami, niesamowitymi umiejętnościami tancerzy a w przypadku turniejów oczywiście świetną zabawą zarówno uczestników, jak i widowni. W naszym wpisie przybliżmy Ci tę dyscyplinę sportową.

Taniec na wózku inwalidzkim – jak to się zaczęło?

W naszym kraju sport ten "pojawił się" w 1994 roku. Dwa lata później, założono pierwszy nieformalny klub w Warszawie, który działa po dziś dzień i zrzesza miłośników tej dyscypliny. Obecnie istnieje znacznie więcej zespołów, do których można dołączyć i szlifować swoje umiejętności tańca na wózku inwalidzkim.

Rywalizacja w konkursach i turniejach odbywa się w około 50 krajach. Co dwa lata (od 1998 roku) organizowane są oficjalne mistrzostwa świata. Dyscyplina ta zyskuje na popularności, zrzeszając zarówno zawodników, jak i fanów.

Taniec na wózku inwalidzkim – style i konkurencje

Sport ten można uprawiać zarówno indywidualnie, jak i parach. Zawody i konkursy rozgrywane są w trzech konkurencjach:

  • Combi – tancerzami są: jedna osoba niepełnosprawna i jest sprawna.
  • Duo – tancerzami są dwie osoby niepełnosprawne.
  • Soliści – dotyczy osób indywidualnie tańczących na wózku inwalidzkim.

Ponadto zawody mogą być rozgrywane w różnych stylach, dzięki czemu każdy może znaleźć coś perfekcyjnie dopasowanego do swojego gustu – tango, walc wiedeński, rumba i wiele innych.

Taniec na wózku inwalidzkim to świetny sport pełen ciekawych wyzwań i oczywiście zachwycający strojów, których nie brakuje podczas licznych zawodów oraz konkursów, w których udział biorą tancerze.

Taniec na wózku inwalidzkim – wspaniała pasja

Dyscyplinę tę można uprawiać zarówno profesjonalnie, jak i hobbistycznie. Młodzi, ambitni tancerze mogą zapisać się na lekcje do klubów znajdujących się m.in. w Warszawie czy też Poznaniu i tam pod okiem doświadczonych trenerów szlifować umiejętności, bawić się oraz cieszyć tańcem w rytm ulubionej muzyki, udowadniając sobie i innym, że niepełnosprawność nie jest żadnym ograniczeniem.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Utwórz konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło