Stephen Hawking - co udowodnił naukowiec na wózku

Brytyjski fizyk i matematyk z pewnością spopularyzował kosmologię. Rozwinął wiele teorii i osiągnął sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Stephen Hawking chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ta spowodowała, że naukowiec jeździł na wózku i przestał mówić – porozumiewał się za pomocą specjalnego komunikatora. Pomimo schorzenia dokonał wielkich rzeczy – jakich? Tę kwestię przybliżmy w naszym artykule.

Stephen Hawking – życie prywatne

Naukowiec na wózku dwa razy był żonaty. Po raz pierwszy z Jane Wilde, z którą miał trójkę dzieci – Lucy, Roberta oraz Tima. Ich związek trwał od 1965 do 1995 roku. W 1995 roku poślubił opiekującą się nim pielęgniarkę Elaine Mason, to małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2007 roku. Później brytyjski uczony mieszkał z gosposią. Stephen Hawking spełniał się również jako dziadek czwórki wnucząt – George’a, Edwarda i Rose oraz Williama. Naukowiec na wózku uwielbiał trufle w czekoladzie.

Stephen Hawking – sukcesy zawodowe

Jego najbardziej znane i największe osiągnięcia dotyczą grawitacji kwantowej oraz teoretycznej kosmologii. Poza skupianiem się na własnych odkryciach i teoriach Stephen Hawking nauczał również młode pokolenia. W 1979 roku zaczął pracę jako profesor w Cambridge – wtedy też objął funkcję, którą dawniej piastował Isaac Newton. Stephen Hawking szczególnie zafascynowany był tzw. czarnymi dziurami, odkrył on, że nie są one wieczne – znikają z biegiem czasu, z powodu emitowanego promieniowania. Niemniej jednak nie udało się uwodnić istnienie tego promieniowania, stąd też naukowiec na wózku nie otrzymał nagrody Nobla. Pomimo braku niezaprzeczalnych dowodów większość uczonych popiera odkrycie Stephena Hawkinga.

Poza tym jego publikacja z 1988 roku pod tytułem „Krótka historia czasu” sprzedała się w milionach egzemplarzy, stając się dzięki temu z jedną z najpopularniejszych książek naukowych. Zmarł 14 marca 2018 roku.

Naukowiec na wózku udowodnił, że pomimo niepełnosprawności można bardzo wiele osiągnąć i odnosić wspaniałe sukcesy w życiu zawodnym oraz prywatnym.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Utwórz konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło